Kasiinomängude ajalugu – Mesopotaamiast Ameerikani

Kirke
1.3.2023
152 Views

Kasiinomängude ajalugu on üks põnev ja mitmekülgne teema, mis aitab mõista tänapäeva kasiinomängude päritolu ja arengut

Oled mõelnud, kuidas praegused kasiinod kujunenud sellisteks nagu nad praegu on? Selles blogipostituses räägime kasiino ja kasiinomängude ajaloost lähemalt.

Nii saad hea ülevaate sellest, kust legendaarsed hasartmänguasutused tulnud on ning mis on nende võimalused tulevikus.

Kasiinomängude ajalugu

Aja jooksul on kasiinomängud läbinud palju muutusi. Alguse saades lihtsatest täringu- ja kaardimängudest, mida mängiti sotsiaalsetes ja kultuurilistes kontekstides, kuni esimeste kasiinode loomiseni Euroopas ja hasartmängutööstuse kasvuni Ameerika Ühendriikides. 

Tehnoloogia edenedes on kasiinomängud jätkuvalt arenenud, tänu leiutistele nagu mänguautomaadid, videopokker ja online-kasiinod.

Kust on kasiinomängud pärit?

Kasiinomängude algupära on tihedalt seotud mängude, sealhulgas hasartmängude ajalooga. 

Juba antiikajal mängiti mitmesuguseid täringumänge ja kaardimänge. Need mängud olid levinud kogu maailmas ja neid mängiti erinevates kultuurides erinevatel põhjustel. 

Alates iidsest Mesopotaamiast, kreeklastest ja roomlastest kuni Napoleoni Prantsusmaa ja Elizabethi ajastu Inglismaani – õnnemängudel on pikk ja huvitav ajalugu.

Hasartmängud Antiik-Kreekas ja Vana-Roomas

Näiteks juba antiik-Kreekas olid hasartmängud osa igapäevaelust. 

Kreeka ajaloolased kirjeldavad, kuidas hasartmängud olid populaarsed nii tavaliste inimeste kui ka rikaste ja võimu juures olijate seas. 

Rooma impeeriumis oli hasartmängude roll samuti suur. Arvatakse, et mõned tänapäeval mängitavad kaardimängud pärinevad just Rooma ajast.

Mängud Vana-Hiinas ja Indias

Hasartmängudel on olnud oluline roll ka teistes kultuurides. Hiinas mängiti juba aastatuhandeid tagasi mahjongi, mis on tänaseni populaarne mäng üle kogu maailma. 

Ka India kultuuris on mängudel pikk ajalugu, kusjuures neil oli seal sageli ka religioosne tähendus.

Hasartmängud Euroopas

Hasartmängude ajalugu on tihedalt seotud ka rahvaste sotsiaalsete ja kultuuriliste kontekstidega. 

Keskajal olid populaarsed õnnemängud, näiteks täringumängud ja kaardimängud, ning need olid sageli seotud rändavate meelelahutajate ja messidega. 

18. ja 19. sajandil olid hasartmängud keskne osa Euroopa aristokraatlikust elustiilist, kus mängimine oli kohustuslik. Kusjuures mängudega sai ka oma ühiskondlikku positsiooni parandada. 

Samas olid hasartmängud olulised ka tavaliste inimeste jaoks, kes mängisid näiteks õllepruulimisest vabal ajal kaarte või täringuid, et lõbutseda ja aega veeta.

Hasartmängud Ameerika Ühendriikides

Ameerika Ühendriikides võib kasiinomängude ajalugu jälgida tagasi 17. sajandisse, kus hasartmänge peeti uue mandri koloniseerimise perioodil laialdaselt. 

19. sajandil asutati esimesed kasiinod New Orleansis ja selle ümbruses. Sel ajal olid populaarseimad kasiinomängud rulett, kaardimängud ja craps.

Kuid 20. sajandil keelustas föderaalvalitsus kõik hasartmängud riigis, välja arvatud mõned erandid nagu loteriid ja heategevuslikud bingo mängud. Keeld kehtis kuni 1930ndate lõpuni, kui Nevada osariik legaliseeris kasiinod ja hasartmängud, et meelitada turiste. 

Kuigi kasiinodele kehtestati ranged regulatsioonid, sai Nevada peagi hasartmängude mekaks, kus kõikvõimalikud kasiinomängud olid lubatud.

Tänapäeval on Las Vegas tuntud kui üks maailma suurimaid hasartmängulinnu, mis pakub külastajatele kõike alates kasiinomängudest kuni luksushotellide, restoranide ja meelelahutuseni.

Loto ajalugu

Loto ajalugu ulatub tagasi iidsetesse aegadesse, kus seda mängiti erinevates vormides erinevates kultuurides.

Üks esimesi teadaolevaid lotomänge oli Hiina džuusian, mida mängiti juba Han dünastia ajal 205–187 eKr. Hiljem võeti sarnased mängud kasutusele ka teistes Aasia riikides, nagu Jaapan, Korea ja Siam (tänapäeval Tais).

Euroopas sai lotomäng populaarseks 15. ja 16. sajandil. Esimesena tunti lotot Itaalias. Prantsusmaal sai lotomäng tuntuks 17. sajandi alguses, kus selle korraldamise õigused anti litsentseeritud korporatsioonidele.

Loto Põhja-Ameerikas

Loto jõudis Põhja-Ameerikasse 18. sajandi lõpus ja sai kiiresti populaarseks. Esimesena mängiti lotot Kanadas, kus seda korraldati juba 1763. aastal. USA-s korraldati esimene loto 1820. aastal New Yorgis.

Tänapäeval on lotomängud populaarsed kogu maailmas ning neid korraldatakse nii riigi kui ka eraettevõtete poolt. 

Lotomängude piletite müügist saadud tulu kasutatakse sageli heategevuseks või muudeks avalikeks hüvedeks. Lisaks on lotomängud tänu internetile muutunud veelgi kättesaadavamaks ja populaarsemaks.

Kust on pärit nimi „kasiino“?

Mõned ajaloolased usuvad, et sõna “kasiino” pärineb itaaliakeelsest sõnast “casa”, mis tähendab maja või majutust. Kasiinod olid algselt luksuslikud sotsiaalsed kogunemiskohad, kus külalised said lõbutseda, süüa-juua ja ööbida.

Teised ajaloolased usuvad aga, et sõna “kasiino” pärineb vana ladina keelest ja see tähendab väikest maja. Kasiinod olid alguses harilikult väikesed majad, kus inimesed said mängida erinevaid mänge ja kihla vedada.

Tänapäevases tähenduses on kasiino asutus, kus korraldatakse hasartmänge.

Olenemata sellest, kust sõna “kasiino” täpselt pärineb, on see sõna saanud tuntud mängusaalide nimetuseks üle maailma ning sünonüümiks meelelahutusele ja hasartmängudele. Kasiinod on muutunud tõeliseks meelelahutuskeskusteks, kus pakutakse mitmesuguseid mänge, kontserte ja luksuslikke hotellitube.

Maailma esimene kasiino

Esimene hasartmängumaja, mida küll ei nimetatud kasiinoks, kuigi vastab tänapäevasele määratlusele, oli Ridotto. Selle asutas Veneetsia suurkogu Veneetsias 1638.aastal. 

Ridotto suleti 1774, kuna linnavalitsuse arvates vaesustas see kohalikku aadelkonda.

Esimesed kasiinod Eestis

1990-ndte aastate algul võeti vastu uus seadusandlus, mis legaliseeris kasiinod ja muud hasartmängud.

Esimene suur legaalne 60 mänguautomaadiga kasiino (Olympic casino) avati 1993 Pirita hotellis, mille jaoks telliti täiesti uued mänguautomaadid Las Vegasest.

Tehnoloogia areng kasiinomängude mõjutajana

Tehnoloogia areng on märkimisväärselt mõjutanud kasiinomängude arengut. 

Üks suuremaid tehnoloogilisi edusamme on olnud slotimängude ja videopokkeri leiutamine, mis on muutnud kasiinomängude maastikku tänasel päeval.

Mänguautomaatide kasutuselevõtt

Esimesed slotikad ilmusid 19. sajandil ja need olid väga lihtsad masinad, kus rullid keerlesid mehaaniliselt ja võiduks oli vaja saada kindlaid kombinatsioone. 

Tänapäeval on slotimasinad muutunud tunduvalt keerulisemaks ja põnevamaks tänu tehnoloogilistele edusammudele. 

Näiteks on olemas videolõigete ja 3D-graafikaga slotimasinad, mis pakuvad mängijatele elutruud ja nauditavat kogemust.

Videopokker

Samuti on tehnoloogia mõjutanud ka videopokkerit, mida mängitakse tänapäeval nii online-kasiinodes kui ka harilikes kasiinodes. 

Videopokkeri mängimiseks oli varem vaja spetsiaalset seadet, kuid tänapäeval saab seda mängida mugavalt online-kasiinodes arvutis või nutitelefonis.

Online-kasiinode teke

Tehnoloogiline areng on kaasa aidanud ka online-kasiinode tekkele ja kasvule. 

Online-kasiinod on tänapäeval väga populaarsed ja pakuvad mängijatele võimalust mängida kõiki tuntud kasiinomänge oma kodust lahkumata. 

Lisaks on online-kasiinodel palju eeliseid, nagu suurem mänguvalik, paremad boonused ja kampaaniad ning 24/7 klienditugi.

Tehnoloogia roll online-kasiinode kasvus on olnud märkimisväärne. 

Tänapäeval pakuvad online-kasiinod mänge nii arvutites kui ka nutitelefonides, mis muudab nende kättesaadavuse väga mugavaks. 

Viimastel aastatel on kasiinomängude tööstuses toimunud mitmeid olulisi arenguid ja trende. Üks populaarsemaid trende on virtuaalreaalsuse kasutamine kasiinomängudes. 

See võimaldab mängijatel kogeda kasiinomänge tunduvalt reaalsemas ja kaasahaaravamaks keskkonnas. Virtuaalreaalsus võib tulevikus muuta kasiinomängude mängimise veelgi elutruumaks ja nauditavamaks.

Live-kasiino

Teine oluline trend on live-kasiino ja live-diilerite kasutamine kasiinomängudes. 

Live-kasiino on kaasaegne lahendus online-kasiinode ja tavapäraste kasiinode vahel. Tegemist on online-kasiinoga, mis kasutab reaalajas videopilti, et mängijad saaksid osaleda kasiinomängudes nagu rulett, blackjack või baccarat.

Live-kasiinod pakuvad suurepärast mängukogemust, mis on sarnane tavalises kasiinos mängimisega. Reaalajas videopildi tõttu on võimalik näha ja kuulda diilerit ning suhelda teiste mängijatega. 

Samuti on võimalik kasutada chat-funktsiooni, et suhelda diileri või teiste mängijatega.

Live-kasiino eeliseks on ka võimalus mängida erinevaid variante populaarsetest kasiinomängudest. 

Näiteks võib mängida klassikalist ruletti või valida erinevate variatsioonide vahel nagu näiteks Lightning Roulette või Double Ball Roulette. Samuti võib valida erinevate blackjacki variantide vahel või proovida mängida muid populaarseid kasiinomänge.

Live-kasiinod pakuvad ka suurepäraseid boonuseid ja kampaaniaid, mis on saadaval ainult online-mängijatele. Näiteks võib mängija saada sissemakse boonuseid, tasuta keerutusi või osaleda turniiridel.

Kui soovid kogeda tõelist kasiinokogemust oma kodust lahkumata, siis live-kasiino on just sinu jaoks. Seal on olemas kõik, mida tavapärasest kasiinost või online-kasiinost võib soovida ning seda kõike mugavalt oma kodust lahkumata.

Uute lahendustega kasiinomängud

Lisaks on tehnoloogilised edusammud kaasa toonud uusi kasiinomänge, mida varem ei olnud võimalik mängida. 

Näiteks on ilmunud mänge, mis ühendavad kasiinomänge ja videomänge, pakkudes nii põnevust kui ka interaktiivsust.

Tehnoloogia võib tulevikus muuta kasiinomänge veelgi paremaks ja huvitavamaks. 

Näiteks võivad tehisintellekt ja masinõpe võimaldada kasiinomängude paremat analüüsimist ja isikupärastamist vastavalt mängijate eelistustele.

Muutused Eesti kasiinodes

Viimastel aastatel on Eesti kasiinod kohanenud kiiresti tehnoloogiliste edusammude ja tarbijate nõudmistega ning üritanud kohaneda uute trendidega kasiinomängude tööstuses.

Üks peamisi trende on kasiinode liikumine online-keskkonda. 

See on toonud kaasa uue valiku kasiinomänge, mida on võimalik mängida mugavalt oma kodust lahkumata. 

Samuti võimaldab online-kasiinode populaarsus mängijatel osaleda erinevates kasiinomängudes ja võita suuri summasid, mis on muutnud kasiinomängud üha populaarsemaks.

Spordipanustamine

Teine trend, mida on märgata, on kasiinode laiendamine spordikihlvedudele. Kasiinod pakuvad nüüd laias valikus spordikihlvedusid, mis muudavad kasiinokülastuse veelgi mitmekesisemaks ja huvitavamaks.

Lisaks on Eesti kasiinod hakanud kasutama uusi tehnoloogiaid, et pakkuda mängijatele paremat ja interaktiivsemat kasiinomängukogemust.

Üks oluline trend on ka turvalisuse ja usaldusväärsuse tagamine mängijatele.

Eesti kasiinod on hakanud kasutama uuenduslikke turvameetmeid, et kaitsta mängijate andmeid ja raha.

Kasiinode turvalisus läbi aegade

Alates kasiinode esmakordsest tekkimisest on turvalisus olnud üks peamisi muresid. Varasemalt oli peamiseks ohuks röövimine ja pettus, kuid tänapäeval on turvalisusega seotud ka tehnoloogilised ohud. 

Kasiinode turvalisus on läbi aegade paranenud tänu erinevatele meetmetele ja tehnoloogilistele uuendustele.

Turvatöötajad vs biomeetrilised süsteemid

Üks meedetest, mida kasiinod kasutasid, oli turvatöötajate värbamine. Need töötajad valvasid kasiinodes toimuvat ning hoidsid silma peal pettuse katsetel ja konfliktidel. 

Tänapäeval on kasiinodel kasutusel kaamerate süsteemid, mis jälgivad kõiki kasiinos toimuvaid tegevusi ning aitavad tagada turvalisust. 

Kaasaegsete kasiinode turvameetmete hulka kuuluvad ka biomeetrilised andmete tuvastamissüsteemid ja kiibistatud kaardid, mis aitavad takistada pettusi.

Lisaks on kasiinod kohustatud järgima erinevaid regulatsioone, mis on kehtestatud kasiinotööstusele. 

Need regulatsioonid hõlmavad turvalisuse tagamist ja vastutustundlikku hasartmängu, mis kaitseb mängijaid probleemse mängimise eest. Kasiinod peavad tagama, et nende kliendid saaksid mängida turvaliselt ja kaitstult.

Kokkuvõttes on kasiinode turvalisus muutunud aja jooksul märkimisväärselt ning tänapäeval kasutatakse palju tehnoloogilisi lahendusi turvalisuse tagamiseks. Kasiinode kohustus on tagada mängijate turvalisus ja vastutustundlik hasartmäng, mis on oluline nii mängijatele kui ka kasiinotööstuse mainele laiemalt.

Viimased mõtted

Viimastel aastatel on online-hasartmängutööstus plahvatanud populaarsuse poolest, kus üha rohkem inimesi naudivad oma lemmikkasiinomänge mugavalt oma kodus. Tööstuse jätkuvalt kasvades ja arenedes on oluline mõista kasiinomängude ajalugu ja seda, kuidas need ajas muutunud on.

Nii et olgu sa kogenud mängur või lihtsalt uudishimulik kasiinomängude maailma suhtes, tule meiega kaasa, kui võtame koos reisi selle põneva ja pidevalt muutuva tööstuse ajaloos.

Kokkuvõte

Kokkuvõttes on kasiinomängude ajaloo tundmine oluline kasiinomängude tööstuse mõistmiseks ja jälgimiseks. 

Viimase aja trendid, nagu online-kasiinod ja uued tehnoloogiad, näitavad, et kasiinomängud on jätkuvalt muutumises ning pakuvad mängijatele uusi kogemusi ja võimalusi. 

Tulevikus võib oodata veelgi rohkem innovatsioone ja uusi suundi kasiinomängude tööstuses ning oleme põnevil näha, kuidas need arengud kasiinomängude tulevikku kujundavad.

Author Kirke